Om Svampriket

Svampriket tog form i april 2010 när de tre spelbloggande nördarna Ludde Lundblad, Tommy Håkansson och Elin Ekberg bestämde sig för att slå sina bloggpåsar samman. Sedan dess har Svampriket bytt skepnad och redaktionsmedlemmar ett flertal gånger. Under åren har vi flera gånger vunnit utmärkelser i spelsajten Level 7:s omröstning Årets spelmedia. 2011 och 2013 utsågs vi till årets bästa spelblogg, och Svamppod blev 2013 bästa spelpodcast.

Här gör vi text, podd och video om intryck, åsikter, spekulationer, nyheter och diverse trams. Ibland med eller utan hjärna men alltid med hjärta. Meningen är att det ska vara underhållande och personligt i första hand, men även informativt och reflekterande kring vad som händer i spelvärlden.

Vi är en oberoende spelsajt som inte är beroende av annonsintäkter eller ägares viljor. Därför har vi nöjet att kunna göra vad vi vill, när vi vill. Svampriket är religiöst och politiskt obunden.

Välkommen hit!

Följ oss, överallt!

Facebook

Twitter

Instagram

Youtube

Twitch

Kontakt

info@svampriket.se

Ludde Lundblad Redaktör/Grundare/PR-Kommunikationsansvarig
ludde@svampriket.se

Tommy Håkansson Redaktör/Grundare
tommy@svampriket.se

Anders Brunlöf Redaktör
anders@svampriket.se

Linus Svensson Redaktör/Sociala medier
linus@svampriket.se

Tobias Andersson Redaktör/Teknikansvarig
tobbe@svampriket.se

Anna Nilsson Redaktör/Tecknare
anna@svampriket.se

Niklas Sintorn Redaktör
niklas@svampriket.se

Peter Ahonen Redaktör
peter@svampriket.se

Glenn Ahlström Redaktör
glenn@svampriket.se

Siri Hallberg Söderström Redaktör
siri@svampriket.se

 

Mejl till Svamppod Fyrkant
svamppod@svampriket.se

För vanlig post

Svampriket c/o Ludde Lundblad
Jarlavägen 9A
80286 Gävle