Dags att spela tv-spel igen, och den här gången är det NES-klassikern Déja Vu som trycks igång. På svenska, såklart. Déja Vu är en uppföljare till Shadowgate som utspelar sig 10 år efter att du dödat besten i föregångaren. True fact.
Men vänta nu. Hur kan deja vu vara en uppföljare på ett spel som släpptes många år senare. Shadowgate släpptes först 1987 till mac och sen famicon 1989. Deja vu är från 1985 till mac och sen 1988 till famicon.
På Svampriket skriver vi om intryck, åsikter, spekulationer, nyheter och diverse trams. Ibland med eller utan hjärna men alltid med hjärta. Meningen är att det ska vara underhållande och personligt i första hand, men även informativt och reflekterande kring vad som händer i spelvärlden.
Här publiceras de alster som har hela redktionen som avsändare.
Även om jag gillar spelar så känns det lite trist att ni väljer ett likadant spel igen, hade hellre sett något helt annat! Men det blir nog bra ändå 🙂
Grymt, killar! Har inte lirat detta, men Shadowgate är en gammal favorit 🙂
Men vänta nu. Hur kan deja vu vara en uppföljare på ett spel som släpptes många år senare. Shadowgate släpptes först 1987 till mac och sen famicon 1989. Deja vu är från 1985 till mac och sen 1988 till famicon.
Johan: Vi försökte vara skojiga. ;(
Åhh detta väcker verkligen minnen. Hade/har detta spel i någon flyttlåda någonstans. Klarade det aldrig men det kanske jag gör efter eran playthrough