Våren är äntligen här, åtminstone på de södra breddgraderna och med den kommer även spelen. Det är fullt upp, även om man helst vill spela Pokopia. I nyhetsväg har vi denna vecka lite girighetstema när vi kollar in att spel med lootlådor *host* EA Sports FC *host* ska få 16-årsgräns i Europa, och att Epic höjer priset på V-bucks i Fortnite för att ”betala räkningarna”. Lite gladare blir vi åtminstone av nyheten att ingen annan än Donald Glover gör rösten till Yoshi i den kommande The Super Mario Galaxy Movie.
Spel med lootlådor får 16-årsgräns

EA Sports FC, snart med mycket högre åldersgräns.
EA Sports FC och andra spel med ”betalda slumpmässiga föremål”, så kallade lootlådor, riskerar att få sin åldersgräns höjd. Det efter att PEGI, Pan European Game Information, organet som beslutar om åldersmärkning i spel i Europa, uppdaterat sina riktlinjer. Alla spel släppta efter juni i år som innehåller lootlådor kommer att få en åldersmärkning på 16 år, eller i vissa fall 18 år. Det skulle innebära att till exempel nästa EA Sports FC kommer att ha en 16-årsgräns om inte Ultimate Team-läget med dess kortpaket skrotas, något som troligtvis inte kommer att ske. Enligt PEGI är de nya riktlinjerna för åldersmärkning ett sätt att komma åt spel med ”riskfylld interaktivitet”.
Utöver lootlådorna finns även ett par andra nya kategorier. Spel som säljer föremål som är tidsbegränsade, eller i begränsad upplaga, får 12-årsgräns och om de har NFT- eller blockkedjerelaterade inslag blir det 18-årsgräns direkt. Spel som uppmuntrar till återkommande spelande, som dagliga uppdrag får en sjuårsgräns och om dessa inslag straffar spelaren för att inte komma tillbaka blir det 12-årsgräns.
Spel som inte erbjuder möjligheten att blocka eller rapportera andra spelare får 18-årsgräns.
Niklas tankar: Jag brukar inte vara särskilt förtjust i att åldersbegränsa vare sig spel eller onlineupplevelser, men det här låter faktiskt väldigt vettigt. Vi är alla väl medvetna om hur saker som Ultimate Team-korten i EA Sports FC [tidigare Fifa] specifikt riktar in sig på unga, lättpåverkade spelare och det är på tiden att det också framgår i spelets marknadsföring och dess förpackning. EA Sports FC har tidigare haft treårsgräns, men kanske kan den gula 16-årsmärkningen få föräldrar att tänka till en extra gång innan köp och kanske kolla upp vad spelet faktiskt innehåller. Att spel med NFT- och blockkedjerelaterat innehåll får 18-årsgräns direkt är såklart toppen!
Fortnites V-bucks blir dyrare ”för att betala räkningarna”

Snart får du färre sådana här slantar för dina surt förvärvade slantar.
Priset på valutan i Fortnite, V-bucks, höjs denna veckan. Från den 19 mars blir det färre V-bucks för pengarna. Till exempel fick man tidigare 2 800 V-bucks för 211 kronor, men nu blir det bara 2 400 för samma summa.
”Kostnaden för att driva Fortnite har gått upp en hel del och vi höjer priserna för att kunna betala räkningarna”, skriver Epic i ett blogginlägg om de nya priserna.
Även kostnaden för prenumerationstjänsten Fortnite Crew och alla battle passes ändras. Ett battle pass kostade tidigare 1 000 V-bucks och genom att låsa upp hela kunde man tjäna in upp till 1 500. Nu ska passet kosta 800 V-bucks, men också bara innehålla totalt 800.
Niklas tankar: Det är en sak att höja priset på tjänster och valutor i spel, det händer hela tiden. Allt digitalt blir stadigt dyrare, det är vi vana vid. Men att Epic har mage att skämta om att det är för att ”betala räkningarna” är oerhört tondövt. Fortnite är ett av tidernas mest inkomstbringande spel och enligt Statista drog Epic in 6 miljarder dollar i intäkter förra året. Epic är knappast ensamma med att tycka att allt annat än ständigt exponentiellt ökande vinst är att likna med förlust och katastrof, men att spotta konsumenterna i ansiktet på detta viset är inte superfräscht. Gör om, gör rätt!
Donald Glover är Yoshi
Super Mario fyller 40 och den 1 april har The Super Mario Galaxy Movie premiär. Den 10 mars, eller Mar 10, eller Mario day, visades en Direct helt tillägnad filmen. Vi fick inte bara se den sista trailern innan filmen släpps, utan vi bjöds även på ytterligare ett par namn på skådespelare som gestaltar några av de ikoniska karaktärerna. Rosalina spelas av Captain Marvel-skådisen Brie Larson. Wart, sista bossen i Super Mario Bros. 2 spelas av den legendariske Luis Guzmán. Sist, men inte minst, har vi Marios följeslagare, den fruktälskadne dinosaurien Yoshi. Han spelas av ingen mindre än skådisen och musikern Donald Glover. Hur mycket den annars inte särskilt verbala dinon kommer att prata i filmen är dock ännu oklart.
Niklas tankar: Även om den andra Mario-filmen inte heller lär blir något mästerverk är det nog åtminstone två roliga timmar att dela med barnen, och jag kan inget annat än applådera valet av skådisar den här gången också. Kreativiteten i tillsättningen av birollerna väger åtminstone lite upp för det oerhört tråkiga valet av Chris Pratt som Mario och Donald Glover som Yoshi är verkligen grädden på moset. Hittade förresten en ljudinspelning från Glovers audition för rollen. Varsågoda!

